Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Informacja o wynikach kontroli prawidłowości obrotu bateriami

Realizując program kontroli w powyższym zakresie, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie  przeprowadził 2 kontrole u 2 przedsiębiorców.

Przedsiębiorców do kontroli wytypowano na podstawie własnego rozeznania. Kontrolą objęto przedsiębiorców prowadzących działalność hurtową w Szczecinie i Koszalinie.

W trakcie przeprowadzonej kontroli zbadano ogółem 8 partii baterii przenośnych (baterii alkalicznych) oraz 1 partię sprzętu (latarka). Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Według schematu tematycznego w toku kontroli sprawdzono:

1.    Prawidłowość oznaczenia oferowanych do sprzedaży baterii i akumulatorów

W trakcie kontroli u ww. przedsiębiorców sprawdzono prawidłowość oznaczenia 8 partii baterii przenośnych oferowanych do sprzedaży, w odniesieniu do wymagań ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 roku, o bateriach i akumulatorach (Dz.U. z 2022 r., poz. 1113 ze zm.), tj. baterie.

W wyniku kontroli ustalono, że badane baterie były oznakowane w sposób widoczny, czytelny i trwały symbolem selektywnego zbierania – zgodnie z art. 9 ust. 1 i 5 ww. ustawy.  Nieprawidłowości w badanym zakresie nie stwierdzono.

2.    Prawidłowość zaprojektowania i oznakowania sprzętu

Podczas kontroli sprawdzono 1 partię wyrobu (latarka), w którym zamontowane były baterie, zgodnie z art. 11 ust. 1, 2 i 3 ustawy o bateriach i akumulatorach. Przedmiotowy wyrób zaprojektowany był w sposób umożliwiający łatwe usunięcie z niego zużytych baterii, a także dołączona była do niego instrukcja sporządzona w języku polskim. Nieprawidłowości w tym zakresie nie stwierdzono.

3.    Prawidłowość wykonywania działalności

a)    sprzedawca detaliczny

Nie przeprowadzono kontroli u sprzedawcy detalicznego.

b)    sprzedawca hurtowy

W toku kontroli ustalono, że stosownie do art. 49 ww. ustawy o bateriach i akumulatorach,
w placówkach tych:

  • przyjmowano zużyte baterie przenośne i zużyte akumulatory przenośne od użytkownika końcowego oraz sprzedawcy detalicznego, bez żądania zapłaty za ich przyjęcie,
  • przekazywano zużyte baterie i akumulatory zbierającemu zużyte baterie lub zużyte akumulatory.

Przedsiębiorca w Szczecinie w miejscu dostępnym dla użytkownika końcowego ustawił pojemnik służący do zbierania zużytych baterii i akumulatorów, a także w sposób czytelny poinformował o możliwości oddania zużytych baterii i akumulatorów w tym miejscu.

c)    przedsiębiorca świadczący usługi w zakresie wymiany zużytych baterii i zużytych akumulatorów

Kontrolowani przedsiębiorcy nie świadczyli usług w zakresie wymiany zużytych baterii i akumulatorów.

4.    Inne ustalenia kontroli

Przedsiębiorca z Koszalina nabył kontrolowane wyroby od firmy z siedzibą we Wrocławiu, która na fakturze VAT umieściła numer rejestrowy wprowadzającego. Natomiast przedsiębiorca ze Szczecina zaopatrywał się w baterie u przedsiębiorcy w Niemczech.

5.    Badania laboratoryjne

Do badań laboratoryjnych pobrano 1 próbkę baterii przenośnej 0% HG, 0% Cd, 0% Pb. Nieprawidłowości nie stwierdzono – w badanej próbce nie wykryto obecności rtęci, kadmu i ołowiu.


Beata Manios- rzecznik
Inspekcji Handlowej w Szczecinie
Tel. 91 4225239 wew. 46

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: WIIH Administrator 03-07-2024 12:37
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: WIIH Administrator 03-07-2024
Ostatnia aktualizacja: WIIH Administrator 03-07-2024 14:18